Вижте защо
Снимка: Guliver / iStock
В областта на диетологията често се търсят сензации - една храна се обявява за особено полезна, дори я наричат „суперхрана“, друг път се заклеймява.
Ето 5 продукта, обявени преди време за особено полезни, които на практика не са. Защо - разказват специалисти.
Годжибери. Славата на този екзотичен за нашата страна плод е най-голяма през 2008 г. Модата идва от САЩ, когато д-р Ерла Мандел започва да пропагандира годжиберито като особено полезно и здравословно, а за да го популяризира използва познати рекламни трикове – кани телевизионни звезди като Опра Уинфри.
Да, то е богато на антиоксиданти, но те не са повече отколкото в ягодите и боровинките, например. Учени от университета в Базел, Швейцария твърдят, че „няма стабилни научни доказателства затова, че годжибери е суперхрана.“
Зелено кафе. То също има славата, че е здравословно. Лекарите обаче са категорични, че ако кафето не е добре изпечено, то може да съдържа вредни микроорганизми и опасни токсини.
Кафява захар. За никого не е тайна, че кафявият ориз е по-полезен и здравословен от белия. Маркетинг специалистите прилагат същата схема и към захарта: кафявата е по-полезна от рафинираната.
На практика обаче характеристиките на кафявата захар са съвсем различни от тези на бялата. Разликите идват от това, че кафявата се прави от захарна тръстика, а бялата – от цвекло.
Ябълки. И децата повтарят като мантра поговорката: “Една ябълка на ден държи доктора далече!“ Според проф. Арсений Мартинчик, изследовател в Центъра по хранене и биотехнологии, ябълките не са чак толкова полезни, колкото се твърди. Те наистина съдържат витамини, но не особено много. Например – витамин С в ябълките е почти на половина по-малко, отколкото в прясното зеле, а каротиноидитите (които се превръщат във витамин А) също са доста по-малко, отколкото в морковите.
Най-голямата „ценност“ на ябълките, е че са достъпни, евтини и също така, че са богати на влакнини. А, за да си набавим добро количество витамини и ензими, трябва да разчитаме на количеството. На ден трябва да се изяде не 1, а поне 3-4 ябълки.
Зехтин. Той е полезен, безспорно, но не притежава чак такива чудотворни свойства, както се твърди, нито допринася за дълголетието.
Вярно е, че зехтинът е сред препоръчваните здравословни мазнини.
Според експерти обаче, олеиновата киселина в олиото не оказва никакво положително влияние и не намалява риска от диабет и сърдечносъдови заболявания.
Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари